Connect with us

Kırım Tatarları

Düzce'de Kırım büyükleri adına Kuran okutuldu, dua edildi

Published

on

Düzce’de, şehadetinin yıldönümünde Numan Çelebicihan başta olmak üzere Kırım Tatarlarının abide şahsiyetleri için Kuran- Kerim tilaveti gerçekleştirildi, ruhlarına dualar okundu.

Düzce Kırım Türkleri Derneği, Kırımlı yazar ve şair Numan Çelebicihan’ın vefatının yıl dönümü vesilesiyle Düzce Nusrettin Camii’nde Kuran-ı Kerim okuttu.

Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Osman Kesen, toplu yapılan duaların daha makbul olduğunu belirterek dernek üyeleri ile Düzce Nusrettin Camii’nde bir araya geldiklerini belirtti.

Okunan Kuran-ı Kerim’in ardından Kırım Tatarlarının büyük şahsiyetleri Numan Çelebicihan, İsmail Bey Gaspıralı, Cengiz Dağcı ve Bekir Sıtkı Çobanzade için dua yapıldı.

Dernek üyeleri daha sonra bir araya gelerek fotoğraf çektirdi.

Geçen hafta yayınladığı bildiri ile Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK), Kırım Tatarlarının şehit lideri Numan Çelebicihan ve tarihten bugüne şehit edilen Kırım Tatarlarının ruhları için ve işgalden bu yana Rusya tarafından ortadan kaldırılan ve hal’en hapishanelerde bulunan Kırım Tatar siyasi tutsakların özgürlüğüne kavuşması için; 22 Şubat’ı 23 Şubat’a bağlayan gece dünyanın her yerinde yaşayan Kırım Tatarlarını ve teşkilatlarını duaya çağırmıştı.

Haberler

Edem Bekirov'un sağlık durumu kötüleşiyor

Edem Bekirov’a yapılan insülin iğneleri sağlık durumunu kötüleştiriyor.

Published

on

Edem Bekirov’a yapılan insülin iğneleri sağlık durumunu kötüleştiriyor.

Rus işgali altındaki Kırım’a giriş yaptığı sırada tutuklanan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un sağlık durumu kötüleşmeye devam ediyor.

Dün bulunduğu tutukevinde Edem Bekirov’u ziyaret eden avukat İslam Velilayev yaptığı açıklamada, “Bekirov, sürekli sağlık durumundan şikayetçi. Tansiyonu ve şeker seviyesi her zaman yüksek. Ona günde üç kere insülin iğnesi yapılıyor. Daha önce hapları aldığı zaman işe yarıyordu ve şeker seviyesi olması gereken sınırlarındaydı. Şimdi, insülin iğneleri yapıldığı için Bekirov, kalp ağrısı ve nefes darlığı hissetmeye başladı… Bekirov hala oturarak uyuyor, bu şekilde daha rahat nefes alabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Bu belirtiler çerçevesinde, Bekirov’a verilen ilaçların uygunluğuyla ilgili şüphe duyduklarını belirten avukat, “Şırınganın içinde ne olduğunu bilmiyoruz ancak hiçbir iyileşme gözlemlemiyoruz. Ayağındaki yara da iyileşmiyor. Bandaj, merhem gibi gereken tüm malzemeleri ona ailesi temin ediyor. Kendi kendine pansuman yapıyor.” dedi.

Avukat Velilayev, Bekirov’un muayene için hastaneye götürülmesi gerektiğini ve savunmanın bunu elde etmek için gereken her şeyi yapacağını da sözlerine ekledi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA UYGULADIĞI BASKILAR DEVAM EDİYOR

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçlandığı bildirilmişti.

Avukat Aleksey Ladin, kalp ve şeker hastası olan ayrıca bir ayağı ampute durumdaki Bekirov’a tutukevinde gerekli tıbbi bakımın sağlanmadığını belirtmişti.

Continue Reading

Haberler

İlmi Ümerov: “İşgal edilen Kırım’da 80’den fazla siyasi tutsak bulunuyor”

KTMM Başkan Yardımcısı Ümerov, Kırım’da işgalcilerin baskılarının devam ettiğini ve halihazırda 80’nin üzerinde siyasi tutsağın işgalciler tarafından alıkonulduğuna dikkat çekti.

Published

on

KTMM Başkan Yardımcısı Ümerov, Kırım’da işgalcilerin baskılarının devam ettiğine ve halihazırda 80’nin üzerinde siyasi tutsağın işgalcilerce alıkonulduğuna dikkat çekti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgale karşı çıkan insanlara yapılan baskılar bitmek bilmiyor. Şu an yarımadanın hapishanelerinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere 80’den fazla siyasi tutsak bulunuyor.

Konu hakkında gazetecilere konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, “Kırım’da muhalif olan herkese karşı uygulanan baskılar hala devam ediyor. Sık sık baskın, tutuklama, gözaltına alma, ceza davaları, idari davalar açılıyor. 80’den fazla insan tutukevleri ve hapishanelerde tutuluyor. Bunlardan bazıları mahkum edildikten sonra Rusya’daki hapishanelere gönderildi. Savaş esiri olan 24 Ukraynalı denizci… Yaklaşık 120 çocuk babasız kaldı, çünkü babaları parmaklıklar arkasında tutuluyor.” diye anlattı.

Siyasi tutsakların çoğunun Kırım Tatarı olduğunu ifade eden Ümerov, işgal edilen Kırım’ın Büyükonlar kasabası sakini olan 3 Kırım Tatarı hakkında alınan tutuklama kararının, işgalcilerin baskılara devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

İŞGALCİLERİN BASKILARI DEVAM EDİYOR: 3 KIRIM TATARI TUTUKLANDI

4 Şubat’ta işgalci güçler, Kırım’ın Büyükonlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Kırım Tatarları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, dün Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov hakkında tutuklama kararı aldı. Üç Kırım Tatarı 13 Nasan’a kadar tutuklu kalacak.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan örgütlere katılmakla” suçluyor.

Continue Reading

Kırım Tatarları

İşgalci mahkeme bir Kırım Tatarını daha tutukladı

Rus işgali altındaki Kırım’ın Büyükonlar kasabasında gözaltına alınan Kırım Tatarı Arsen Abhairov hakkında işgalci mahkeme tutuklama kararı aldı.

Published

on

Rus işgali altındaki Kırım’ın Büyükonlar kasabasında gözaltına alınan Kırım Tatarı Arsen Abhairov hakkında işgalci mahkeme tutuklama kararı aldı.

Rus işgali altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Büyükonlar (Oktyabrskoye) kasabasında 14 Şubat tarihinde evlerinde arama yapıldıktan sonra gözaltına alınan Kırım Tatarı Arsen Abhairov hakkında tutuklama kararı aldı.

Dün akşam yapılan “duruşmadan” sonra açıklama yapan avukat Edem Semedlâyev, “Herşey tahmin ettiğimiz gibi. Diğer iki Kırım Tatarı hakkında olduğu gibi Arsen için de tutuklama kararı alındı. 13 Nisan’a kadar tutukevinde kalacak.” diye bildirdi.

Daha önce, sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinin Kırım Tatarları Rüstem Emirüseinov ve Eskender Abdulganiyev hakkında tutuklama kararı aldığı bildirilmişti.

14 Şubat’ta işgalci güçler, Kırım’ın Büyükonlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan örgütlere katılmakla” suçluyor.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator