Connect with us

Haberler

Kerç boğazındaki gemi faciasında deliller karartılmak mı isteniyor?

Published

on

[news_author]

Rus işgali altındaki Ukrayna toprağı Kırım ile Rusya arasındaki Kerç boğazı açıklarında 21 Ocak 2019 tarihinde meydana gelen iki LGP tankerinin patlamasının ardından, yangın halen devam ediyor. Kazada ölen mürettebatın yakınları ise kendilerine hiçbir bilgi verilmemesinden şikayetçi.

4’Ü TÜRK 14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 4 TÜRK MÜRETTEBAT KAYIP

Yaşanan gemi faciasının üzerinden 24 gün geçti, Türk şirketi  Milenyum Denizcilik’e ait Tanzanya Bandıralı “Maestro” ve “Candy” adlı gemiler halen alevler içerisinde. Kazada 4’ü Türk vatandaşı olmak üzere 14 kişi hayatını kaybetmişti. 4 Türk mürettebattan ise halen haber alınamıyor.

DELİLLER KARARTILMAYA MI ÇALIŞILIYOR?

Kazada hayatını kaybeden ve memleketi İzmir’in Torbalı ilçesinde defnedilen Erdoğan Çetinok’un (40) ailesi yasal sürecin halen başlamamasından şikayetçi ve aynı zamanda delillerin karartılmasından endişe duyduklarını dile getiriyor.


“SUÇLULAR CEZALANDIRILSIN”

QHA Türkçe servisine konuşan Erdoğan Çetinok’un kız kardeşi  Hülya Çetinok, bugüne kadar kimsenin kendilerini aramadığını belirtirken, bütün bilgileri kendi imkanlarıyla elde ettiklerini söyledi. Gemi sahiplerinin kazadan bu yana ortaya çıkmadığını ifade eden Çetinok, suçluların cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

Hülya Çetinok, QHA’ya şu açıklamalarda bulundu:

-Öncelikle başınız sağ olsun. Facianın yaşandığı gemideki mürettebatta yakınınız kimdi ve hangi gemideydi?

Ağabeyim Erdoğan Çetinok 26.12.2018 tarihinde gemiye Zeyport (İstanbul) limanından katıldı. Geminin ismi biz de sonradan öğrendik CANDY’miş. Biz Venice diye biliyorduk. Çünkü ismi değiştirilmiş.

-Ne kadar zamandır bu gemide çalışıyordu ve görevi neydi? 

26 Aralık 2018 den beri çalışıyordu. Görevi ikinci makinist.

“İSTANBUL’A GELİNCE İNECEKTİ”

-Kendisiyle en son ne zaman bir görüşme oldu ve çalıştığı gemi ve şirketle ilgili hiç bahsediyor muydu?

Eşi ve çocukları ile olay günü saat 11’de telefonla görüştü. Ben en son Rusya’ya gitmeden önce görüştüm. Gemiden inmek istediğini çünkü şirketin güven vermediğini söyledi. İstanbul’a gelince inecekti.

-Kazanın ardından gelişmeleri nasıl takip ettiniz?

Kazanın ardından kimse bizi aramadı. Kendi imkanlarımızla MR denizcilik firmasına gittik 22 Ocak günü gelişmeleri oradan takip ettik.

“HİÇ BİR AÇIKLAMA YAPILMIYOR”

-Söz konusu kazayla ilgili sizlere resmi makamlardan ne söylendi ve sizler bunun dışında ne gibi bilgiler elde ettiniz?

Resmi makamlardan hiçbir açıklama bize yapılmadı. Novorossisk Başkonsolosu Emre Bey’e ulaştım telefonla. Sonrasında cenaze işlemlerinin son durumunu ondan takip ettim. Kaza ile ilgili kendisinden hiçbir bilgi alamadım. Kaza raporunun Türk Dışişlerine gönderilmesini istersem oradan takip edebileceğimi Rusların onlarla paylaşacağını söyledi.

-Facianın ardından bir şeyler gizlenme mi çalışılıyor? Kanundışı bir olay olduğunu düşünüyor musunuz?

Dünya basınından takip ettiğim haberlerden dolayı bu konu oldukça endişe verici. Uzman kişilerle yaptığım görüşmeler sonucu kaza nedeninin bir sürü güvenlik ihmalinden kaynaklanabileceğini, gemiden gemiye yükleme için hava koşullarının bile uygun olmadığını öğrendim.

-Gemilerin sahibi şirketle ilgili ne tür bilgiler biliyorsunuz ve ne yapmaya çalıştıkların düşünüyorsunuz?  

Tanzanya bayraklı bu gemilerin sahiplerinin Türk olduğunu öğrendim. Gemi sahiplerinin çalışan kişilerin hayatını tehlikeye attıklarını sadece para kazanmak için insanların hayatını hiçe saydıklarını görüyoruz.

“GEMİ SAHİPLERİ HALA ORTADA YOK!”

-Gemilerin sahibi MR Denizcilik, sizinle irtibata geçti mi ve size bilgi aktardı mı

Hayır hiçbir bilgi paylaşımında bulunmadı. Gemi sahipleri hala ortada yok. Başsağlığı bile dileyen olmadı.

-Rus makamları size doğru ve yeterli bilgiler veriyor mu?

Rus makamlarından bize bir bilgi verilmedi. Rus basından olayı takip etmeye çalışıyorum. Kaza raporunu ve otopsi raporlarını bekliyoruz. Neden arama kurtarma ekipleri çok geç müdahale etti ve ölümler gerçekleşti. Neden hala olay aydınlatılmadı?

-Aldığınız bilgileri Ukrayna kaynaklarından da doğrulayabiliyor musunuz? 

Aldığım bilgileri Ukrayna kaynaklarından doğrulayamıyorum.

-Yasal süreç nasıl ilerliyor?  

Konu dava aşamasında olduğundan bu konuda bilgi veremem.

-Yasa süreci Rusya’da kim, nasıl takip ediyor?

Türk Dışişleri takip ediyor bir de Konsolosluk. Karşı tarafın ve firmanın (MR Denizcilik avukatı) yasal temsilcileri de takip ediyor diye biliyorum. Bu durum bile oldukça endişe verici.

-Gemide hayatını kaybeden diğer mürettebatın aileleriyle bağlantınız var mı? Varsa onların görüşleri nedir?

Evet var. Her aile bir an önce olayın aydınlatılmasını, zaman geçmeden suçluların cezalandırılmasını, delillerin karartılmamasını istiyor. Aynı zamanda 4 Türk denizci ise hala kayıp…Bu insanlar, kayıplarının bulunmasını istiyor.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator