Connect with us

Haberler

İlmi Ümerov: “İşgal edilen Kırım’da 80’den fazla siyasi tutsak bulunuyor”

KTMM Başkan Yardımcısı Ümerov, Kırım’da işgalcilerin baskılarının devam ettiğini ve halihazırda 80’nin üzerinde siyasi tutsağın işgalciler tarafından alıkonulduğuna dikkat çekti.

Published

on

KTMM Başkan Yardımcısı Ümerov, Kırım’da işgalcilerin baskılarının devam ettiğine ve halihazırda 80’nin üzerinde siyasi tutsağın işgalcilerce alıkonulduğuna dikkat çekti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgale karşı çıkan insanlara yapılan baskılar bitmek bilmiyor. Şu an yarımadanın hapishanelerinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere 80’den fazla siyasi tutsak bulunuyor.

Konu hakkında gazetecilere konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, “Kırım’da muhalif olan herkese karşı uygulanan baskılar hala devam ediyor. Sık sık baskın, tutuklama, gözaltına alma, ceza davaları, idari davalar açılıyor. 80’den fazla insan tutukevleri ve hapishanelerde tutuluyor. Bunlardan bazıları mahkum edildikten sonra Rusya’daki hapishanelere gönderildi. Savaş esiri olan 24 Ukraynalı denizci… Yaklaşık 120 çocuk babasız kaldı, çünkü babaları parmaklıklar arkasında tutuluyor.” diye anlattı.

Siyasi tutsakların çoğunun Kırım Tatarı olduğunu ifade eden Ümerov, işgal edilen Kırım’ın Büyükonlar kasabası sakini olan 3 Kırım Tatarı hakkında alınan tutuklama kararının, işgalcilerin baskılara devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

İŞGALCİLERİN BASKILARI DEVAM EDİYOR: 3 KIRIM TATARI TUTUKLANDI

4 Şubat’ta işgalci güçler, Kırım’ın Büyükonlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Kırım Tatarları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, dün Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov hakkında tutuklama kararı aldı. Üç Kırım Tatarı 13 Nasan’a kadar tutuklu kalacak.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan örgütlere katılmakla” suçluyor.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator