Connect with us

Haberler

Kıyiv’de Kırım Tatar Soykırım Kurbanları Anıtı için çalışmalar devam ediyor

Kırım Tatarlarının yaşadığı 18 Mayıs 1944 sürgünü ve soykırımı anısına, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de anıt ve tematik park yapılması çalışmaları devam ediyor.

Published

on

Kırım Tatarlarının yaşadığı 18 Mayıs 1944 sürgünü ve soykırımı anısına, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de anıt ve tematik park yapılması çalışmaları devam ediyor.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev), 13 Şubat günü Ukrayna Ulusal Mimarlar Birliği binasında, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırımı kurbanları anısına inşa edilecek olan anıtla ilgili toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya; Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcıları İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz, Kıyiv Belediye Başkanı Vladimir Kliçko, Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev, Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna Ulusal Mimarlar Birliği Proje Koordinatörü Aleksandr Baranovskiy katıldı.

Toplantının amacı, bu sene 75. yıl dönümü kaydedilecek olan 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırımı vesilesiyle, soykırım kurbanları anısına dikilecek olan anıt için açılan yarışma projelerinin değerlendirilmesiydi. Yarışma, yaşanan sürgün ve soykırımı en iyi şekilde anlatacak olan projeleri bulmak amacıyla açılmıştı.

Yarışma çerçevesinde; Kırım Tatar Soykırımı kurbanlarının hatırasını yaşatmak ve onurlandırmak, Kırım Tatarlarının tarihinde büyük  bir dönüm noktası olan sürgünün anlaşılmasını sağlamak, Kırım Tatar halkının anavatana geri dönmek ve Ukrayna’nın yerli halkı olarak haklarını geri kazanmak ve ayrıca Ukrayna devleti içinde kendi kaderini tayin etmek için verdiği mücadeleyi de ortaya koymak amacıyla; Kıyiv’de Bakanlar Kurulu binası yanında bulunan Mariinskiy Parkı’nda dikilecek olan anıt için proje hazırlanması öngörülüyordu.

QHA Media’ya konuşan Ukrayna Ulusal Mimarlar Birliği Proje Koordinatörü Aleksandr Baranovskiy, yarışma için profesyonel heykeltıraş ve mimarlar tarafından hazırlanmış 8 proje başvurusu yapıldığını bildirdi. Jüri toplantısında, projelerin ön değerlendirilmesinin yapıldığını ve bunun sonucunda  seçilecek en iyi 3 projenin iki hafta sonra açıklanacağını belirten Baranovskiy, “Kırım Tatar Soykırımı kurbanlarının anısını ölümsüzleştirmek çok önemli. Bu yüzden Gaspıralı Enstitüsü Müdürü Nariman Ustayev’in girişimini memnuniyetle karşıladık ve Mariinskiy Parkı’nda dikilecek anıt için en iyi projeyi bulma yarışmasının düzenlenmesine yardımcı olduk. Her sanatçı hazırladığı projede, Kırım Tatar soykırımı kurbanlarının anısının nasıl ölümsüzleştirilebileceğini gösterdi.” şeklinde konuştu.

Projeleri değerlendiren KTMM Başkanı Refat Çubarov ise, “Bana göre hayata geçirilmeye değer projeler var. Ama daha da geliştirilmesi gerekiyor. Bu benim şahsi fikrim, ben bu konuda uzman değilim. Her proje ile ilgili bazı sorularımız oldu. Ve bu sorular, çoğunlukla Mariinskiy Parkı’nda anıtın dikilmesi planlanan yerin küçüklüğüyle ilgili.” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI KLİÇKO’DAN SÜRPRİZ TEKLİF

Projelerin değerlendirilmesi sırasında Kıyiv Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, sürpriz bir teklif öne sürdü. Mariinskiy Parkı’nda anıt dikmek yerine Kliçko, başkentin Troyeşçina bölgesinde “Kırım Tatar Kültür Parkı” oluşturulmasını ve Kırım Tatar Soykırımı Anıtı’nın oraya dikilmesini teklif etti. Kliçko, Troyeşçina bölgesinde şimdiden 2 hektarlık alanda dinlenme alanının faaliyete  başladığını anlatırken, henüz peyzaj çalışmalarının başlamadığı diğer 7 hektarlık alanda Kırım Tatar kültür parkı oluşturulmasını önerdi.

Mariinskiy Parkı’nda dikilen birçok anıt ve heykel arasında Kırım Tatar Soykırımı anıtının kaybolabileceğini ifade eden Kilçko, “Anıtın; Kıyiv’in merkezinde, Bakanlar Kurulu binası karşısında, Ukrayna Parlamentosu binası yakınında dikilmesi isteğini anlıyorum. Mariinskiy Parkı’nda birçok anıt ve heykel bulunuyor. Açıkça söylemek gerekirse, bu park çeşitli içerikli yapılarla aşırı yüklenmiş… Ben bir Kırım Tatar Halk Parkı oluşturulmasını teklif ediyorum. Bu parkta tarih, kültür ve buna benzer birçok farklı vurgu yapılabilir. Kırım Tatar Soykırım Anıtı gibi bir yapının görkemli olması gerektiğini düşünüyorum. Benim önerim olan parkın, bir sürü anıtın dikildiği Mariinskiy Parkı’nda dikilecek bir anıttan daha fazla dikkat çekeceğini düşünüyorum.” dedi.

Kıyiv Belediye Başkanı’nın, yer ve konsept değişikliği önerisi, toplantıya katılanları şaşırttı.

TEKLİFİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN PAZAR GÜNÜ ARAZİYE GİDİLECEK

Bu öneri üzerine Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, “Önce oraya gidip bakalım, sonra konuşuruz.” ifadelerini kullandı.

KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov da, hem şehir merkezinde Kırım Tatar Soykırım Kurbanları anıtının dikilip hem de Troyeşçina bölgesinde Kırım Tatar Parkı oluşturulabileceğini ifade ederek, “Birinin diğerine engel olmadığını düşünüyorum. Burada Kırım Tatar Soykırım kurbanlarına adanan anıt, küçük ama önemli bir sembol olarak Bakanlar Kurulu binasının karşısında bulunacak. Troyeşçina’da ise bir tematik park oluşturarak Kırım Tatar kültürü tanıtılabilir.” diye kaydetti.

İlmi Ümerova destek veren mimar Baranovskiy, “Bakanlar Kurulu ve Ukrayna Parlamentosu binaları yakınında bulunmak çok önemli. Bu insanların sık sık bu anıta geleceğini ve bunun bölgenin gelişimine de katkı sağlayacağını umuyorum.” dedi.

Toplantıda, Kırım Tatar Kültür Parkı için teklif edilen arazinin merkezden uzaklığı ile ilgili endişeler dile getirilse de Başkan Kliçko, 400 bin kişinin yaşadığı Troyeşçina bölgesini çok hızlı geliştiğine dikkat çekti.

Tartışmaların sonucunda toplantıya katılanlar, Troyeşçina’ya bölgesinde parkın kurulması teklif edilen araziye gidip incelemelerde bulunma kararı aldı.

Toplantı sonrasında QHA media muhabirine açıklamaya yapan Çubarov, Belediye Başkanı’nın teklifi hakkında, “Biz belirli bir yere bağlı olarak çalıştık ve yarışma özellikle bu yere bağlı olarak ilan edildi. Şu an ise Troyeşçina’da bir tema parkının açılması fikri dile getirildi. Şimdilik hiçbir kararı kabul etmedik, Pazar günü gidip orada bu teklifi konuşacağız.” ifadelerini kullandı.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator