Connect with us

Haberler

Kazakistan'da nesli tükenmekte olan antiloplara devlet desteği

Kazakistan bozkırlarında yaşayan antilop sayısı 1980’li yıllarda yaklaşık bir milyon iken, yapılan ticari avcılık nedeniyle 21 bine düştü.

Published

on

Kazakistan bozkırlarında yaşayan antilop sayısı 1980’li yıllarda yaklaşık bir milyon iken, yapılan ticari avcılık nedeniyle 21 bine düştü.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre bu hayvanların soyunun tükenme tehlikesi altına girmesiyle alarma geçen Kazakistan hükümeti, 2005’te aldığı kararla sayga antiloplarının çeşitli nedenlerle avlanmasını 2020’ye kadar yasakladı. Bu kapsamda alınan önlemler sayesinde antilop sayısı tekrar yarım milyona çıkarıldı ancak 2015’te Kostanay, Aktöbe ve Akmola eyaletlerinde bilinmeyen nedenlerle 150 bin antilop öldü.

Antilopların öldüğü bölgelerde su, bitki örtüsü, toprak ve ölen hayvanlar üzerinde araştırmalar yapıldı ve antilopların pastörelloz salgını nedeniyle öldüğü ileri sürüldü.

KAZAKİSTAN ANTİLOPLARIN TİCARİ AMAÇLARLA KULLANILMASINI YASAKLADI

Eti tüketilen, boynuzundan da ilaç üretilen sayga antilobunun ülkede avlama, boynuz dahil uzuvlarını satmak ve satın almak suç kapsamına alındı. Kazakistan Ormancılık ve Hayvancılık Komitesi, oluşturduğu mobil gruplar, navigasyon, bağlantı araçları, silah ve diğer teçhizatlarla bozkır antiloplarını kaçak avcılardan korumayı hedefliyor.

Antilopların korunmasını hızlı ve etkin bir şekilde sağlamak için helikopter ve uçaklar da kullanılıyor. Bu kapsamda 2017’de 48 antiloba çipli tasma takıldı.

Kazakistan Tarım Bakan Yardımcısı Yerlan Nısanbayev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antilopların koruma altına alındığında hızla çoğaldığını belirterek, “Geçen yıl antilop sayısı yüzde 41 artarak 215 bin oldu.” dedi. Kaçak avcılıkla mücadeleye rağmen antilopların kaçak avlanmaya devam ettiğini dile getiren Nısanbayev, geçen yıl tespit edilen 77 kaçak avlanmada 429 sayga antilobu cesedi ve 501 boynuzunun ele geçirildiğini aktardı.

Nısanbayev, antilopların avlanmasının ana nedeninin boynuzlarının tıbbi ilaç olarak kullanılması olduğuna dikkati çekerek, Kazakistan’da 150-180 bin tenge (400-500 dolar) olan antilop boynuzu fiyatının Çin’de 4 bin dolar civarında olduğunu söyledi. Antilopların toplu ölüm nedeninin hala belli olmadığını ifade eden Nısanbayev, “Bu tür kitlesel ölümlerin yaşanmaması için bilimsel enstitüler iş birliğinde ilkbahardan sonbahara kadar hayvanları izliyoruz, onların göç ettiği yollar üzerindeki suyu, toprağı araştırıyoruz.” dedi.

Hükümete, yasa dışı avcılığa karşı cezaları artırmayı önerdiklerini söyleyen Nısanbayev, önerilerin İçişleri Bakanlığı tarafından da desteklendiğini vurguladı. Nısanbayev, kaçak avcıların, onların avcılıkta kullandığı araçların işleneceği bir veri tabanı oluşturulması teklifinde bulunduklarını aktardı.

Hedeflerinin sayga antiloplarını göç ettiği yerlere kadar takip ve kaçak avlanmayla mücadele etmek olduğunun altını çizen Nısanbayev, bu noktada insansız hava araçlarını kullanmayı planladıklarını söyledi.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator