Connect with us

Haberler

Mahkeme, Ukrayna Sağlık Bakanı Suprun'nun yasağını kaldırdı

Ukrayna

Published

on

Kıyiv (Kiev) Bölge İdare Mahkemesi, Ulana Suprun’un Ukrayna Sağlık Bakanı olarak görevlerini ifa etmesini yasaklayan önceki kararını iptal etti. Karar bugün yapılan mahkeme oturumunda Hakim Sergiy Karakaşyan tarafından verildi.

Hakim konuyla ilgili olarak, “Güvenlik önlemlerinin kaldırılması konusunda Bakanlar Kurulu temsilcileri tarafından kayda alınan dilekçeler reddedildi. Kiev Bölge İdare Mahkemesi kararıyla 5 Şubat 2019 tarihinde alınan idari talep gereğince ortaya konulan önlemler mahkemenin isiniyatifi ile iptal edilmiştir.” dedi.

Mahkeme oturumundan sonra konuşan Suprun, yarın esasa ilişkin duruşmanın yapılacağını söyledi.

Hatırlanacağı üzere 5 Şubat’ta Kıyiv Bölge İdare Mahkemesi, Radikal Parti Milletvekili Ihor Mosiychuk tarafından sunulan dilekçeyi kısmen onaylamış ve Suprun’un Sağlık Bakanlığı görevinde bulunmasını yasaklamıştı. Ancak, Suprun’un Birinci Sağlık Bakan Yardımcısı yetkilerini kullanmasını yasaklamamıştı.
5 Şubat’ta Adalet Bakanlığı, hükûmet adına temyiz başvurusunda bulunmuştu.

13 Şubat’ta Sağlık Bakanlığı, Bakanlar Kurulunun, sağlık bakanı görevlerini kısmen de olsa yerine getirmesi konusunda Suprun’a izin veren bir kararı kabul ettiğini bildirdi. Özellikle, Suprun’un ilaç ve aşıların dağıtımıyla ilgili belgeleri imzalamasına izin verildi.

Karar öncesinde Suprun’un görevden uzaklaştırılması nedeniyle, kanser, hepatit, HIV ve AIDS pozitif olan hastalara ilaçları dağıtılamadığı bildirilmişti.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator