Connect with us

Haberler

Kosova hükûmetinde vergi tartışması

Kosova

Published

on

Sırbistan ve Bosna-Hersek mallarına uygulanan yüzde 100 vergi tedbiri, Kosova yönetiminde uygulanmaya devam etmesi yahut kaldırılması yönünde tartışma konusu oldu.

12 Şubat tarihinde gece geç saatlerde devlet zirvesinin bir araya gelmesinden sonra yaptığı açıklamada verginin kaldırılmayacağını söyleyen Ramush Haradinaj, bugün devlet liderleri ve Sırbistan’la müzakere ekibi arasındaki görüşmenin tamamlanmasından sonra da açıklamalarda bulundu.

Haradinaj, Amerika’nın sözcüye ihtiyacı olmadığını söyleyerek, “ABD’nin kendisi konuşur, ne ben ne cumhurbaşkanı Amerika sözcüsü değiliz, onlar kendileri konuşur.” diye kaydetti. Sırbistan ile diyalogda Kosova platformu konusunda uzlaşmaya varıldığını da söyleyen Haradinaj, bu adımı desteklediğini söyledi.

BAŞBAKAN HARADİNAJ: İSTİFA ETMEYECEĞİM

Başbakan Ramush Haradinaj, KTV televizyonunun bir programına verdiği beyanatta kapsamlı hükûmet dahil ülkenin yararından olacak her çeşit çözüme açık olduğunu belirterek ellerinde çözüm formülü olması halide ülkedeki LDK ve Vetvendosje muhalefet partileriyle görüşebileceğini de söyledi.

Haradinaj, son olarak aldığı kararlar doğru olduğu için istifa etmeyeceğini belirtti.

CUMHURBAŞKANI THAÇİ: VERGİ YÜRÜRLÜKTE KALIRSA, VİZE SERBESTİSİ OLMAZ

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ise RTK’ya beyanatta bulunarak Kosova devletinin geleceğinin müttefiklerinin desteğine bağlı olduğunu söyledi.

Thaçi, ABD’nin taleplerine saygısızlık etme durumunun devam etmesi halinde sadece ABD’den değil diğer müttefiklerden de yaptırımlar gelebileceğini belirterek, “Kosova devletinin geleceği ABD’nin desteklerine bağlıdır, oysa batıyla karşı gelmekle Kosova izolasyonda kalır. Bu durumun devam etmesinin Kosova’ya hiçbir faydası olmaz. ABD, AB ve başka müttefiklerden de gelebilecek önlemlerle karşılaşabiliriz. Vergi yürürlükte kalırsa Avrupa Birliği vize serbestisiyle ilgili hiçbir karar almayacaktır.” diye kaydetti.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator