Connect with us

Kırım Tatarları

Kerç Boğazı'nda çevre faciası sürüyor: Gemilerdeki yangın söndürülemedi

Kerç Boğazı

Published

on

21 Ocak’ta Kerç Boğazı açıklarımda alev alan ve 4 Türk 10 Hindistan uyruklu denizcinin ölümüne neden olan yangının hala söndürülemediği aktarıldı.

Tanzanya bayraklı “Maestro” ve “Candy” adlı iki geminin akaryakıt transferi esnasında çıktığı ifade edilen yangının hala sürdüğü, gemilerden birinin fırtına nedeniyle olay yerinden sürüklenmeye devam ettiği öğrenildi. Çeşitli zorluklar nedeniyle Rus arama ve kurtarma ekiplerinin hala çalışmayı sürdürdüğü, söndürme çabalarının ne zamana kadar devam edeceğinin belirsiz olduğu aktarıldı.

GEMİLERİN KAÇAK LPG TAŞIDIĞI İDDİASI

Söz konusu iki geminin 2015’ten beri ABD’nin Suriye ile ilgili yaptırım listesinde, Ukrayna’nın da Kırım’la ilgili kara listesinde olması nedeniyle, yangının yasa dışı LPG taşındığı esnada çıktığı öne sürülmüştü.

Kerç Boğazı’ndan ve son zamanlarda Temryuk’ten (Rusya) Suriye ve Lübnan’a yasa dışı şekilde LPG taşıdıkları iddia edilen gemilerin asıl sahibinin Milenyum Denizcilik Gemi şirketi olduğu iddia edilmişti. İddiaya göre “ship to ship” yöntemiyle LPG aktardıkları, yangının da söz konusu aktarma sırasında meydana gelen bir patlamadan sonra çıktığı belirtilmişti.

İddiayı Facebook sayfasında dile getiren Ukrayna Dışişleri Meydanı Vakfı Denetleme Kurulu Başkanı Andrey Klimenko, bu olayın Azak Denizi ve Kerç Boğazı’ndaki durumla hiçbir ilgisinin olmadığını, aksine Rusya’nın bu tankerleri her zaman öncelikli şekilde boğazdan geçirdiğini söylemişti. Klimenko olayın Kerç Boğazı’ndan 15 mil (28 km) uzaklıktaki tarafsız sularda meydana geldiğini de aktarmıştı.

Yine Klimenko’nun aktardığı iddiaya göre gemilerden Candy, 20 Ocak’ta Temryuk, Rusya’dan yola çıkarak Lübnan’daki Zahrani Limanına doğru hareket ederken, diğer gemi Maestro ise 14 Ocak’ta Marmara Ereğli’sinden çıkış yaptı. Bölgede bir hafta boyunca anlaşılması güç manevralar yaptığı kaydedilen Maestro’nun İstanbul Boğazı’ndan geçerken varacağı noktayı önce Temryuk olarak bildirdiğini söyleyen Klimenko, sonra da bunu “to order” (müşteriye göre) olarak değiştirdiğini belirtti.

TÜRK DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA

Türk Dışişleri Bakanlığı, Kerç boğazı açıklarında meydana gelen gemi kazasına ilişkin açıklama yaparak, Tanzanya bandıralı iki gemide bulunan toplam 16 Türk mürettebattan 8’inin kurtarıldığını, 4’ünün öldüğünü ve 4’ünün kayıp olduğunu duyurmuştu.

Bakanlıktan şu açıklama yapılmıştı:

“Kerç Boğazı yakınlarında 21 Ocak 2019 tarihinde, Maestro ve Candy adlı Tanzanya bayraklı iki gemide meydana gelen yangın felaketinde, aralarında vatandaşlarımızın da bulunduğu her iki gemi mürettebatından hayatını kaybedenler olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir.

Kazanın haber alındığı ilk andan itibaren, yakından takip edilen olayda, ilk belirlemelere göre toplam 16 Türk mürettebattan 8’i kurtarılmış, 4’ü ise vefat etmiştir. Kayıp olan 4 vatandaşımız için ise arama-kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Bu elim kazada vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Diğer taraftan, müteveffaların cenazelerinin en kısa sürede ülkemize getirilmesi için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz.”

Haberler

Edem Bekirov'un sağlık durumu kötüleşiyor

Edem Bekirov’a yapılan insülin iğneleri sağlık durumunu kötüleştiriyor.

Published

on

Edem Bekirov’a yapılan insülin iğneleri sağlık durumunu kötüleştiriyor.

Rus işgali altındaki Kırım’a giriş yaptığı sırada tutuklanan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un sağlık durumu kötüleşmeye devam ediyor.

Dün bulunduğu tutukevinde Edem Bekirov’u ziyaret eden avukat İslam Velilayev yaptığı açıklamada, “Bekirov, sürekli sağlık durumundan şikayetçi. Tansiyonu ve şeker seviyesi her zaman yüksek. Ona günde üç kere insülin iğnesi yapılıyor. Daha önce hapları aldığı zaman işe yarıyordu ve şeker seviyesi olması gereken sınırlarındaydı. Şimdi, insülin iğneleri yapıldığı için Bekirov, kalp ağrısı ve nefes darlığı hissetmeye başladı… Bekirov hala oturarak uyuyor, bu şekilde daha rahat nefes alabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Bu belirtiler çerçevesinde, Bekirov’a verilen ilaçların uygunluğuyla ilgili şüphe duyduklarını belirten avukat, “Şırınganın içinde ne olduğunu bilmiyoruz ancak hiçbir iyileşme gözlemlemiyoruz. Ayağındaki yara da iyileşmiyor. Bandaj, merhem gibi gereken tüm malzemeleri ona ailesi temin ediyor. Kendi kendine pansuman yapıyor.” dedi.

Avukat Velilayev, Bekirov’un muayene için hastaneye götürülmesi gerektiğini ve savunmanın bunu elde etmek için gereken her şeyi yapacağını da sözlerine ekledi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA UYGULADIĞI BASKILAR DEVAM EDİYOR

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçlandığı bildirilmişti.

Avukat Aleksey Ladin, kalp ve şeker hastası olan ayrıca bir ayağı ampute durumdaki Bekirov’a tutukevinde gerekli tıbbi bakımın sağlanmadığını belirtmişti.

Continue Reading

Kırım Tatarları

Düzce'de Kırım büyükleri adına Kuran okutuldu, dua edildi

Published

on

Düzce’de, şehadetinin yıldönümünde Numan Çelebicihan başta olmak üzere Kırım Tatarlarının abide şahsiyetleri için Kuran- Kerim tilaveti gerçekleştirildi, ruhlarına dualar okundu.

Düzce Kırım Türkleri Derneği, Kırımlı yazar ve şair Numan Çelebicihan’ın vefatının yıl dönümü vesilesiyle Düzce Nusrettin Camii’nde Kuran-ı Kerim okuttu.

Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Osman Kesen, toplu yapılan duaların daha makbul olduğunu belirterek dernek üyeleri ile Düzce Nusrettin Camii’nde bir araya geldiklerini belirtti.

Okunan Kuran-ı Kerim’in ardından Kırım Tatarlarının büyük şahsiyetleri Numan Çelebicihan, İsmail Bey Gaspıralı, Cengiz Dağcı ve Bekir Sıtkı Çobanzade için dua yapıldı.

Dernek üyeleri daha sonra bir araya gelerek fotoğraf çektirdi.

Geçen hafta yayınladığı bildiri ile Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK), Kırım Tatarlarının şehit lideri Numan Çelebicihan ve tarihten bugüne şehit edilen Kırım Tatarlarının ruhları için ve işgalden bu yana Rusya tarafından ortadan kaldırılan ve hal’en hapishanelerde bulunan Kırım Tatar siyasi tutsakların özgürlüğüne kavuşması için; 22 Şubat’ı 23 Şubat’a bağlayan gece dünyanın her yerinde yaşayan Kırım Tatarlarını ve teşkilatlarını duaya çağırmıştı.

Continue Reading

Haberler

İlmi Ümerov: “İşgal edilen Kırım’da 80’den fazla siyasi tutsak bulunuyor”

KTMM Başkan Yardımcısı Ümerov, Kırım’da işgalcilerin baskılarının devam ettiğini ve halihazırda 80’nin üzerinde siyasi tutsağın işgalciler tarafından alıkonulduğuna dikkat çekti.

Published

on

KTMM Başkan Yardımcısı Ümerov, Kırım’da işgalcilerin baskılarının devam ettiğine ve halihazırda 80’nin üzerinde siyasi tutsağın işgalcilerce alıkonulduğuna dikkat çekti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgale karşı çıkan insanlara yapılan baskılar bitmek bilmiyor. Şu an yarımadanın hapishanelerinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere 80’den fazla siyasi tutsak bulunuyor.

Konu hakkında gazetecilere konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, “Kırım’da muhalif olan herkese karşı uygulanan baskılar hala devam ediyor. Sık sık baskın, tutuklama, gözaltına alma, ceza davaları, idari davalar açılıyor. 80’den fazla insan tutukevleri ve hapishanelerde tutuluyor. Bunlardan bazıları mahkum edildikten sonra Rusya’daki hapishanelere gönderildi. Savaş esiri olan 24 Ukraynalı denizci… Yaklaşık 120 çocuk babasız kaldı, çünkü babaları parmaklıklar arkasında tutuluyor.” diye anlattı.

Siyasi tutsakların çoğunun Kırım Tatarı olduğunu ifade eden Ümerov, işgal edilen Kırım’ın Büyükonlar kasabası sakini olan 3 Kırım Tatarı hakkında alınan tutuklama kararının, işgalcilerin baskılara devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

İŞGALCİLERİN BASKILARI DEVAM EDİYOR: 3 KIRIM TATARI TUTUKLANDI

4 Şubat’ta işgalci güçler, Kırım’ın Büyükonlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Kırım Tatarları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, dün Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov hakkında tutuklama kararı aldı. Üç Kırım Tatarı 13 Nasan’a kadar tutuklu kalacak.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan örgütlere katılmakla” suçluyor.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator