Connect with us

Haberler

İşgalciler Kırım’da öğrencilere Kırım Tatarlarının hain olduğunu empoze ediyor

Kırım

Published

on

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da öğrencilerinin derslerde kullandığı 10. sınıf “Kırım Tarihi” ders kitabında Kırım Tatarlarının “2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalcilerle işbirliği yapan işbirlikçiler” olduğu belirtiliyor.

“Kırım Tarihi-1. Bölüm” kitabında Kırım Tatarlarının 2. Dünya Savaşı sırasında Almanları “kurtarıcı” olarak gördüğü ve onları çiçekler ve hediyelerle karşıladığı, ayrıca Kırım Tatarların çoğunun Nazilere yardım ettiği ifade ediliyor.

Kırım Tatar aktivist Elmaz Kırımlı, Facebook sayfasında kitabın sayfalarının fotoğraflarını paylaşarak, “Bu 10. sınıf Kırım Tarihi kitabı. Bu kitap Kırım’daki okullarda okutuluyor. Etnik nefreti kışkırtma ve iftira. Bu yönetimin direktifi mi? Tüm bunlarla mahkemeye başvurulmalı! Çocuklarımızın kafasına bu saçmalığın sokulmasına izin vermemeliyiz.” ifadelerini paylaştı.

Ders kitabının ilk sayfasında kitapta yazılan metni onaylayan Editör Kurulunda yer alanların isimleri şöyle:

Kırım’ın sözde Devlet Eğitim, Bilim, Gençlik Politikaları ve Spor Komitesi Başkanı Bobkov Vladimir Vitalyeviç;

Kırım’ın sözde Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanı Gonçarova Natalya Georgiyevna;

Kırım’ın sözde Kamu Odası Başkanı Grigoriy İoffe;

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi üyesi Tserkov Sergey Pavloviç;

Proje koordinatörü, Kırım’ın sözde Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanı Yardımcısı Ablyatipov Ayder Serveroviç.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator