Connect with us

Haberler

Kosova ordusu asker alımlarına başladı: Türkiye'deki ortak tatbikata da katıldılar

Kosova

Published

on

Orduya dönüştürülme sürecinde olan Kosova Güvenlik Gücü’ne (KGG) asker alımlarının başladığı duyuruldu.

Kosova Savunma Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre Kosova Güvenlik Gücü’nde aktif hizmet sunacak asker adaylarının kabulü için resmi ilan yayımlandı. Adaylar başvurularını 22 Şubat 2019 tarihine kadar yapabilecek.

Kosova Savunma Bakanlığı Personel Müdürü Skënder Zhitia’nın konuyla ilgili açıklamasına göre asker adayları başvuru ilanının belirli bir plan esasınca yayımlandığı ve bu planın 10 yıllık olduğu ifade edildi.

Zhitia, asker adayların başvuruda bulunabilmeleri için Kosova Cumhuriyeti vatandaşı olmak, orta öğretim okulu mezunu olmak, 18-23 yaş arasında olmak, tam faaliyet gösterme becerisi ve hizmet edeceği bölgeler için uygun sağlık şartlarını taşıması, ayrıca kesinleşmiş bir ceza almış olmaması şartlarının arandığını söyledi.

TÜRKİYE’DE DÜZENLENEN KIŞ TATBİKATINA KATILIM

Kars’ta 13 ülkeden askerlerin katıldığı “Kış Tatbikatı 19” adlı uluslararası askeri tatbikata Kosova Güvenlik Gücü’nün yedi mensubu da katıldı. KGG mensupları 6 Şubat’ta Kars’a intikal ederek subay, astsubay ve diğer görevlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 14. Mekanize Tugayı’na dahil oldu.

KGG Birliği Komutanı Binbaşı Albert Kuqi, bütün subay ve astsubayların bu ortak tatbikatta tam profesyonellik sergileyip görevlerini layıkıyla yerine getirdiklerini açıklayarak, “KGG’nin bu tatbikata katılmasının amacı; mensuplarımızın gerekli askeri eğitimi almaları, konvansiyonel bir askeri operasyonda değişik silahlarla atışların yapılması dahil planlanan becerilerini güçlendirmeleri ve bu tecrübelerin benzeri şartlarda sahada ülkemizde de hayata geçirilmesidir.” diye kaydetti.

Kosova Güvenlik Gücü askerlerinin katıldığı tatbikat 22 Şubat’a kadar sürecek.

ABD BÜYÜKELÇİSİ: KOSOVA ORDUSUNU DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Kosova ordusunun dönüşümüyle ilgili farklı çevrelerden yorumlar gelmeye devam ediyor. ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Biley Hutchison, NATOnun Kosova ordusunu desteklemeye devam edeceğini duyurdu.

Brüksel’de NATO Savunma Bakanları toplanısından  önce açıklamada bulunan ABD Büyükelçisi Hutchison,  tüm toplulukların dahil olduğu birden fazla etnik unsurun yer aldığı bir savunma gücünün kurulması esnasındaki gelişmeleri izlemek için NATO’nun Kosova hükûmetiyle birlikte çalışacağını belirtti. 

Kosova Haber’in aktardığına göre Sırbistan ürünlerine uygulanan vergi konusuna da değinen ABD Büyükelçisi bunu iki ülke arasındaki bir mesele olarak değerlendirdiğini söyledi.

STOLTENBERG: KOSOVA ORDUSU KUZEYE GİREMEZ!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Brüksel’de düzenlenen bir basın toplantısında, NATO’nun Kosova hükûmeti tarafından Sırbistan ürünlerine vergi uygulanması hususunda hayal kırıklığına uğradığını ifade etti.

KGG’nin orduya dönüştürülmesine ilişkin de açıklama yapan Stoltenberg, Kosova’daki NATO Barış Gücünün (KFOR) izni olmadan, Kosova ordusunun ülkenin kuzeyine gidemeyeceğini söyledi.

Stoltenberg konuyla ilgili olarak, “NATO’nun birkaç üyesi vergi kararından ötürü hayal kırıklığına uğramış bulunuyor. Biz Brüksel Anlaşmasına saygı gösterilmesini istiyoruz. KFOR Komutanının izni olmadan Kosova’nın güvenlik güçleri kuzeye giremez, bu çok nettir”diye kaydetti.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator