Connect with us

Haberler

Kerkük valisinden kritik peşmerge açıklaması

Kerkük Valisi Said, peşmergenin Kerkük’e dönüş iddialarına karşı açıklamalarda bulundu. Vali Said, “Kerkük’ün güvenliğini merkezi hükümete bağlı federal güçler sağlamaya devam etmeli.” dedi.

Published

on

Irak’ın Kerkük kent valisi Rakan Said, bir yıldan beri kentin güvenliğini tek başına sağlayan merkezi Bağdat hükümetine bağlı federal güçlerin görevlerini sürdürmesini istediklerini ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı peşmergenin Kerkük’e geri dönme iddialarından rahatsız olduklarını belirtti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre üyesi olduğu Kerkük Arap Meclisi’nde basın toplantısı düzenleyen Vali Said, ”Kerkük’ün güvenliğini merkezi hükümete bağlı federal güçler sağlamaya devam etmeli.” ifadesini kullandı. Yaklaşık bir yıldan beri kentin güvenliğini sağlayan federal güçlerin görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiklerine dikkat çeken Said, ”Bir yıldan beri Kerkük’te adam öldürme ve faili meçhul olayları kalmadı. Biz burada görev yapan güçten memnunuz.” diye konuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı peşmergenin Kerkük’e geri dönme iddialarından rahatsız olduklarını aktaran Said, “Bu iddialar asılsızdır ve bunu ortaya atan kesimler Kerkük’ün istikrarını istemeyen taraflar.” dedi.

Kerkük’ün güneyinde zaman zaman saldırılar düzenleyen terör örgütüne yönelik geniş çaplı operasyon başlatılacağı bilgisini veren Said, Kerkük’ün güneyi ile Salahaddin il sınırı arasına Bağdat’tan sevk edilecek bir askeri tugay ve bölgeye yeni sevk edilen Irak Ordusu 14. Tugay ile ortak bir operasyon düzenleyeceklerini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) ait peşmerge ve asayiş güçleri tarafından 2003-2017 yılları arasında yargı izni olmadan alıkonulan binlerce Arap kökenli insanın serbest bırakılması konusunda da Kürt siyasi partilerle yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini belirten Said, önümüzdeki günlerde yasa dışı işlere karışmayan bir grup insanın serbest bırakılacağını bildirdi.

Irak’ta son dönemde Peşmerge güçlerinin yeniden Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere geri getirileceği iddia ediliyordu. Irak merkezi yönetimine bağlı güçler, 16 Ekim 2017’de Kerkük’e girerek, kentteki peşmerge varlığına son vermişti.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator