Connect with us

Haberler

Rusya’nın Kerç Boğazı’nda uyguladığı abluka yüzünden Ukrayna milyonlarca dolar kaybetti

Published

on

Ukrayna Altyapı Bakanı Vladimir Omelyan, Rusya’nın Azak Denizi’ndeki denizciliği bloke etmesi sonucunda Ukrayna’nın yaklaşık 10 milyar grivna (36,3 milyon dolar) kaybettiğini ifade etti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan, “Devlet işletmeleri, Ukrayna Deniz Limanları İdaresi’nin kayıplarını ve bölgedeki olumsuz etkileri toplarsak bu devasa rakam 10 milyar grivnaya yaklaşıyor. Kerç köprüsünün inşaatının en başından beri biz her zaman bu konuya ciddi yaklaşıyorduk. Putin’in bunu Kerç Boğazı’nı ve dolayısıyla Azak Denizi’ni kapatmak için siyasi bir araç olarak kullanacağı konusunda uyarılar yapmıştık.” diye konuştu.

Ukrayna’nın ortaklarıyla birlikte Azak Denizi ile ilgili yaptırım paketi hazırladığını belirten Omelyan, Avrupa Birliği (AB) özel misyonunun şu an bölgede gözlem yaptığını ifade etti.

Şu an Kerç Boğazı’ndan geçme konusundaki durumunun daha iyi, ancak olması gerektiği kadar iyi olmadığını dile getiren Bakan, “Gemiler boğazı geçmek için saatlerce beklememeli, daha önce bu süre sıfıra eşitti. Şu an ise gemiler ortalama 15 saat bekletiliyorlar. Kısa bir süre önce de gemiler Kerç Boğazı’ndan geçmek için günlerce bekliyordu.” diye vurguladı.

Daha önce, Ukrayna Sınır Güvenlik Teşkilatı Başkanı Pyotr Tsigikal, işgalcilerin ilk önce Rusya limanlarına giden Rus gemilerini ve yabancı gemileri boğazdan geçirdiklerini, Ukrayna limanlarına giden gemileri saatlerce bekleterek sessiz ekonomik abluka uyguladıklarını ifade etmişti.

Haberler

Ülkücü hareketin gür sesi Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Published

on

Ülkücü hareketin gür sesli sanatçısı Ozan Arif, dualar ve tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 13 Şubat günü hayata gözlerini yuman Ozan Arif, bugün Samsun’da toprağa verildi.

ON BİNLER CENAZEYE GELDİ

Cenazede, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen on binlerce insan, büyük Ozan’a son vazifelerini yerine getirerek, dualar ve tekbirler eşliğinde Ozan Arif’i uğurladılar.

Türk halk ozanlığı geleneğinin son temsilcilerinden olan Ozan Arif, halk şiirinin atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme gibi dallarında nadide eserler vermiş; ülküsü, siyasi duruşu ve eserleri ile çok konuşulmuştu.

CENAZE TÖRENİNE SİYASİLER DE KATILDI

Samsun’daki cenaze törenine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP’den ihraç edilen bağımsız aday Erhan Usta, eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Zihni Şahin, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ile AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş de katıldı.


Ozan Arif’in cenazesi helallik alınmasının ardından memleketi Giresun’un Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük Ozan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.

Continue Reading

Haberler

Poroşenko, Merkel'le görüştü

Published

on

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’da 31 Mart tarihinde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus müdahalesini önleme yolları ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığa karşı koyma konusunu da görüştü. Bu çerçevede Poroşenko, Rusya’da ve işgal edilen Kırım ile Donbas topraklarında yasa dışı olarak hapishanelerde tutulan Ukrayna vatandaşları ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması ile ilgili konuyu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Poroşenko ile Merkel, Azak Denizi yaptırım paketinin uygulanması için yapılması gereken eylemler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Continue Reading

Haberler

“Karadeniz’deki NATO varlığını artırmalıyız”

Published

on

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Karadeniz’deki NATO varlığını artırmaya davet etti.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Iohannis son zamanlarda Karadeniz’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Yakın zamanda gördüğümüz gibi Karadeniz bölgesi ve bu bölgedeki güvenlik durumu büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden bölgede daha büyük NATO varlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Bölgedeki durumu istikrarsız ve güvensiz olarak nitelendiren Iohannis, “Doğu cephemizdeki meydan okumaları görmezden gelemeyiz. AB yaptırım kararlarını almaya devam ederken, NATO doğu cephesini güçlendirmeye devam etmeli.” diye kaydetti.

Continue Reading

Trending

Copyright � 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Shared by Age Calculator